Baltijā lielākais redzes korekcijas uzņēmums OC VISION 2018. gadu noslēdza ar 21,8 miljonu eiro lielu konsolidēto neto apgrozījumu, kas ir par 17,4% lielāks nekā iepriekšējā gadā.
Aptuveni puse no grupas pagājušā gada mazumtirdzniecības izaugsmes saistīta ar iegādāto preču un pakalpojumu skaita pieaugumu, savukārt otra puse – ar vidējā pirkuma vērtības pieaugumu, kas liecina, ka klienti ar vien lielāku vērību pievērš augstākas kvalitātes redzes korekcijas risinājumiem, par kuriem klients ir gatavs maksāt vairāk. OC VISION grupā ietilpst pieci optikas mazumtirdzniecības zīmoli – Vision Express, Pasaules Optika, VIZIONETTE, OptiO un Lornete – kā arī optisko preču, pakalpojumu un medicīnisko instrumentu vairumtirgotājs OPPTICA un kontaktlēcu internetveikals Dr.Lensor.
Grupas apgrozījuma pieaugumu sekmējusi strauja izaugsme gan mazumtirdzniecībā, kurā viens no veicinošajiem faktoriem ir Baltijas valstu ekonomiku dinamiskā attīstība pērn, tostarp patērētāju pirktspējas un kopējā noskaņojuma uzlabošanās. Visstraujāk, procentuāli, Latvijā un Lietuvā 2018.gadā audzis tieši OptiO tīkls, ko var skaidrot ar vislielāko pirktspējas un atalgojumu pieaugumu tieši šīs ķēdes klientu mērķa grupā (cilvēki ar zemāku un vidēju ienākumu līmeni). Tas radījis jaunu klientu vilni, kas iepriekš redzi nav pārbaudījuši un koriģējuši tik bieži kā to rekomendē speciālisti – vienu reizi gadā – vai ir iegādājušies zemas kvalitātes redzes korekcijas preces ārpus optikas veikaliem.
Toms Dzenis, OC VISION grupas valdes loceklis: “Baltijas redzes korekcijas tirgus joprojām atrodas catch-up jeb iedzīšanas fāzē attiecībā pret attīstītajiem tirgiem. Piemēram, redzes korekcijas preču un pakalpojumu patēriņš, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, mums ir 4 reizes zemāks nekā Z-Eiropā vai R-Eiropā. Pozitīvi, ka šī plaisa ik gadu samazinās: palielinās iedzīvotāju pirktspēja – tiek patērētas augstākas kvalitātes preces un pakalpojumi, cilvēki lielāku uzmanību pievērš regulārai redzes diagnostikai. Arvien būtiskāka redzes korekcijas nozarē kļūst jaunāko modes un tehnoloģisko inovāciju tendenču nozīme. Katru gadu palielinās to klientu skaits, kuri iegādājas kvalitatīvākās jaunu tehnoloģiju pilnveidotas redzes korekcijas preces, piemēram augstas kvalitātes lēcas, kā arī to cilvēku īpatsvars, kuri izvēlas atpazīstamu zīmolu jaunāko kolekciju brilles. Tomēr attīstot sortimentu piedāvātajām precēm un pakalpojumiem, vienmēr esam domājuši par visu Baltijas valstu iedzīvotāju pirktspēju, veidojot piedāvājumu savos optikas salonos tā, lai ikviens varētu iegādāties sev vēlamās un savai personībai atbilstošās brilles. Droši varu teikt, ka katrs briļļu lietotājs Baltijā, kādā no OC VISION grupas 72 veikaliem, var atrast sev piemērotākās labas kvalitātes brilles, gan stila un modes ziņā, gan cenas pieejamības ziņā.”
Lielākā daļa jeb 2/3 OC VISION apgrozījuma nodrošināja uzņēmuma darbība Latvijā, savukārt 1/3 – Lietuvā. “Ja runājam par Baltijas tirgu, tad kopumā tas attīstās līdzīgi – notiek arvien lielāka integrācija ES ekonomikā. Lietuvas un Igaunijas gadījumā kā pozitīvo faktoru var minēt mazāku ēnu ekonomikas īpatsvaru, sekojoši arī godīgāku konkurenci redzes korekcijas nozarē, kurā jau daudzus gadus novērojam iespējamu problemātiku ar dažiem nozares dalībniekiem. Neapšaubāmi, tāpat kā Latvijā arī citās Baltijas valstīs ir jūtama darbaspēka tirgus uzskaršana, taču kopumā esošais ekonomikas cikls mūsu reģionam ir labvēlīgs, jo galvenais ieguvums – tiek atalgoti godīgie un efektīvie uzņēmumi un sodīti negodīgie un neefektīvie, kurus šis cikls spiež kļūt caurspīdīgākiem un sākt maksāt nodokļus, kas ir būtiski ikvienas valsts izaugsmes un sabiedrības labklājības nodrošināšanai ilgtermiņā,” uzsver Toms Dzenis.
OC VISION ik gadu novirza 700 – 800 tūkstošus EUR uzņēmuma attīstībai. Arī pērn tie bija vairāk nekā 700 tūkstoši eiro, kas tika investēti jaunāko mazumtirdzniecības konceptu un tehnoloģiju ieviešanā Baltijas redzes korekcijas nozarē. “2018. gads iezīmējās ar Vision Express jaunā koncepta ieviešanas turpinājumu Baltijā un veiktajām būtiskajām iestrādēm Pasaules Optikas ķēdēs attīstībā, uzsākot tās pārveidi par VIZIONETTE – 21. gadsimta optikas salonu konceptu, kuru plānojam attīstīt un stiprināt Latvijā, kā arī ieviest kaimiņvalstīs. Kā arī turpinājās darbs pie OptiO optikas veikalu ķēdes reģionālās pieejamības attīstības,” stāsta Toms Dzenis.
Līdz 2021. gada vidum VIZIONETTE konceptā ir paredzēts investēt vairāk nekā 1 miljonu eiro. “Ieviešot VIZIONETTE, vēlējāmies sniegt klientiem patīkamu un jaunu iepirkšanās pieredzi ar modernu un paplašinātu preču klāstu, taču galvenais – ieviest jaunu optikas veikala apkalpošanas kultūru un padarīt briļļu pirkšanas procesu par patīkamu piedzīvojumu, kas ietver gan personalizētu iepirkšanās pieredzi, gan klienta izglītošanos redzes korekcijas tehnoloģijās, kā arī acu SPA un citus jauninājumus, kas nav pieejami citās optikās,” skaidro Toms Dzenis.
Papildus OC VISION grupā būtiskas investīcijas tiek veiktas tiešsaistes tirdzniecības platformā un tās integrācijā ar visiem grupas pārdošanas kanāliem, kā arī šīs platformas ieviešanā jaunos ģeogrāfiskos tirgos. 2019. gads OC VISION grupai ir ambīciju pilns gads. Uzņēmums plāno atvērt vairākus jaunus veikalus Latvijā un Lietuvā, pamatā tirdzniecības centros. Pēdējos divos gados ir parakstīti vairāki būtiski līgumi par jauniem veikaliem 2019/2020. gados topošajos tirdzniecības centros.
Turpināsies arī aktīvs darbs pie Pasaules Optikas veikalu pārveides par VIZIONETTE koncepta veikaliem, kā arī Vision Express veikalu pārveides Latvijā un Lietuvā, ieviešot jaunāko konceptu. Tāpat šogad paredzēts ieviest vienotu Lensor.eu tiešsaistes pārdošanas platformu – sākotnēji pilnveidojot vienoto konceptu Baltijas valstīs, un tālāk to pakāpeniski ieviest Ziemeļeiropā.
Arī OPPTICA vairumtirdzniecības bizness paplašina savas tehnoloģiskās kapacitātes. Plānojam piedāvāt gan esošajiem, gan jaunajiem klientiem ērtu B2B platformu. “Tāpat kopumā tiek pētītas un analizētas iespējas uzsākt darbību jaunos ģeogrāfiskos tirgos mazumtirdzniecībā,” atklāj Toms Dzenis.