Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Iekšējās drošības pārvalde (IDP) ar citu VID struktūrvienību un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) atbalstu aizturējusi piecas VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes amatpersonas un trīs privātpersonas aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, dokumentu viltošanu, nelikumīgu akcīzes preču apriti lielos apmēros personu grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, informēja VID pārstāvji.
Kopumā veiktas vairāk nekā 15 kratīšanas divos kriminālprocesos.
VID IDP direktors Aigars Prusaks skaidro, ka gan viņa vadītās struktūrvienības veiktās izmeklēšanas, gan arī pašas Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes iekšējās kontroles procesu rezultātā konstatēts, ka aizturētās personas īstenojušas nelikumīgas darbības saistībā ar atsevišķiem komersantiem piederošu akcīzes preču iznīcināšanas procesu.
Izmeklēšanas laikā pie minētajām personām atrastas lielas skaidras naudas summas, tabakas izstrādājumi, kā arī vairāk nekā 1900 dažādu alkoholisko dzērienu pudeļu.
Prusaks atzīmē, ka palīdzību atklāt noziedzīgās darbības izmeklēšanas procesa laikā sniedza privātajā sektorā strādājošie komersanti, kas paātrināja nelikumīgo darbību atklāšanu.
Trīs no aizturētajām personām tūlīt pēc aizturēšanas nolēma pārtraukt darba attiecības ar VID, taču tas šīs personas neatbrīvo no atbildības. Pārējās divas personas atstādinātas no darba pienākumu veikšanas VID un tiesa tām piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu. Pārējām aizturētajām personām piemēroti citi ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme norāda, ka VID ir ieviesis visaptverošu riskos balstītu darbinieku pārbaudes sistēmu, sākot no pieņemšanas darbā un turpmāk ik gadu.
“Apzinoties korupcijas riskus valsts pārvaldē, VID ir ieviesis efektīvu iekšējās drošības sistēmu, un tas ir devis augļus. Tas, ka mēs šodien korupcijas apkarošanas kontekstā apspriežam situāciju tieši VID, nozīmē nevis to, ka VID ir vienīgā valsts iestāde, kur šādi riski ir, bet gan to, ka mums ir sistēma, kā tos izskaust, un mēs esam gatavi par to runāt,” uzsver Jaunzeme.
Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.
Neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.