Epidemiologs Ņikita Trojanskis, atsaucoties uz situāciju saistībā ar omikronu Lielbritānijā, norāda, ka arī Latvijā omikrons varētu kļūt par, iespējams, nozīmīgāko draudu kopš pandēmijas sākuma.
Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūras vadītāja Dženija Harisa norādīja, ka omikrons, iespējams, ir nozīmīgākais drauds kopš pandēmijas sākuma.
Kā mikroblogošanas vietnē Twitter norāda Trojanskis, vienā brīdī tas sāksies arī Latvijā.
“Tam vajadzētu sākties līdz 11. janvārim, visdrīzāk tieši ap 30.-31. decembri, kad mazāk testēsies + mazāka uzmanība pret Covid zinām. Valdībai jābūt gatavai straujai rīcībai decembra beigās, ja vajadzēs,” raksta Trojanskis.
vienā brīdī drīz arī LV šis sāksies. Probabilistically, tam vajadzētu sākties līdz 11. janvārim, visdrīzāk tieši ap 30.-31. decembri, kad mazāk testēsies + mazāka uzmanība pret Covid zinām. Valdībai jābūt gatavai straujai rīcībai decembra beigās, ja vajadzēs. https://t.co/3ABTVKjgdZ
— Ņikita Trojanskis (@nikitatr1) December 16, 2021
Viņš paskaidro, kāpēc runa ir tieši par decembra beigām.
“Runāju par decembra beigām, jo uz Ziemassvētkiem uz LV atbrauc daudz cilvēki, kas strādā Eiropā; satiekas ar radiem -> nodod Omikronu.
+ delta arī jau 6 dienas pēc kārtas iet uz augšu
+ Zsvētkos visstraujākā vecuma grupu maisīšanās gada laikā
+ vīrusam patīk auksts&sauss laiks”.
Tāpat viņš raksta, ka omikrons varētu novest pie līdz šim lielākā hospitalizāciju skaita.
“Jāņem vērā, ka pat ar hospitalizācijas risku zem Deltas, bet virs Vuhaņas, absolūtos skaitļos omikrons varētu novest pie lielākā hospitalizāciju skaita ever. Jo tas ir infekciozāks un immune evasive – disproporcionāli vairāk inficēsies, kas atsvers zemāku hospitalizācijas risku,” pauž Trojanskis.
Kā vēstījām, ar Covid-19 vīrusa omikrona paveidu inficēto skaits dubultojas ik pēc divām-trim dienām, paziņojis Pasaules Veselības organizācijas (PVO) īpašais pārstāvis Deivids Navarro.
Lasi vēl: Pavļuts nācis klajā ar īpatnēju informāciju par Covid-19 sertifikāta derīguma termiņiem
“Mums PVO ir pietiekami daudz informācijas, kas skaidri parāda, ka šis paveids izplatās ļoti ātri, gadījumu skaitam dubultojoties katras divas-trīs dienas,” pavēstīja Navarro.
Viņš norādīja, ka izvairīties no augstas mirstības izdosies tikai ļoti lielas veiksmes gadījumā. Pēc viņa teiktā, viņš “nekad nav bijis tik noraizējies” par koronvīrusu, kā tagad.
Navarro sacīja, ka runa ir par “ļoti nopietnu situāciju” un par vīrusa izplatības “ārkārtīga paātrinājuma” pašu sākumu.
Pagājušajā mēnesi Dienvidāfrikas Republikā tika atklāts jauns Covid-19 paveids ar daudzām mutācijām, kurš tika nosaukts par omikrona paveidu. Saistībā ar tā izplatību daudzas valstis aizliegušas ieceļošanu no Āfrikas dienvidu valstīm, kā arī no jauna ieviesušas ierobežojumus vīrusa izplatības samazināšanai.
Eksperti brīdina, ka omikrona paveids ir lipīgāks nekā pašlaik dominējošais delta paveids. Kā viens no iemesliem tiek minēts tas, ka jaunais variants spēj labāk pārvarēt pašlaik pieejamo vakcīnu radīto imunitāti. Tomēr sākotnējie dati liecina, ka inficēšanās ar omikrona paveidu gadījumā slimības gaita ir vieglāka.