Lai gan aptaujas liecina, ka vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju negribētu strādāt kopā ar citas etniskās grupas piederīgajiem, netrūkst uzņēmumu, kur atšķirīgums tiek novērtēts kā ieguvums, nevis apdraudējums.
Viens no šādiem uzņēmumiem ir Wolt, kas atzīst – kurjeri no citām valstīm un kultūrām nereti māca vietējiem ne vien iecietību, bet arī apkalpojošā servisā tik nepieciešamo laipnību.
Wolt ir lietotne un interneta vietne, kas palīdz savienot restorānus ar klientiem: tā ir iespēja pasūtīt ēdienu no iecienītā restorāna uz mājām, kur to nogādā Wolt kurjeri. Uzņēmums Latvijā darbojas gadu, un šobrīd gandrīz puse kurjeru uzņēmumā ir ārzemnieki. Wolt trīs pīlāri ir kurjeri, restorāni un klienti, kuri ir ļoti dažādi savos ieradumos, kultūras pieredzē, valodās utt., atspoguļojot cits citu – restorāni gatavo, iedvesmojoties no dažādu kultūru virtuvēm, bet dažādu tautību kurjeri nogādā šos ēdienus gan līdz Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju, gan šeit dzīvojošo ārzemnieku durvīm. Tāpēc veiksmīga mijiedarbība uznēmumam ir ļoti svarīga.
“Mūsu galvenais rīks darbā ar klientiem ir smaids. Tāpēc mums ir svarīga personība, mums vajadzīgi atvērti un draudzīgi partneri, un šajā ziņā bieži varam mācīties no citu tautību pārstāvjiem,” uzsver Zane Sakse, Wolt kurjeru koordinatore. Taču par īpašu ieguvumu tiek uzskatīta arī kurjeru atšķirīgā kultūras pieredze. “Ja kurjers lieliski pārzina, piemēram, indiešu virtuvi, jo viņš tajā vidē uzaudzis, pārbaudot pasūtījumu restorānā, viņš uzreiz redzēs, ja kaut kas nebūs kārtībā,” stāsta Elīza Jaka.
Darba iespēju Wolt labprāt izmanto Latvijā studējošie ārzemnieki, kuri var veiksmīgi apvienot kurjera darbu ar mācībām un aktīvu dzīvesveidu. Indietis Kranthi, kurš Latvijā studē inženierzinātni, stāsta: “Kad man jāmācās – es mācos, bet, kad ir brīvs laiks, labprāt strādāju. Uzturu sevi formā un vēl nopelnu naudu! Ar klientiem galvenais ir smaidīt, novēlu viņiem jauku dienu un labu apetīti, un viņi ir tik laimīgi! Mani kolēģi ir ļoti draudzīgi, mēs sarunājamies, kopā atpūšamies, nekad neviens nav rādījis ar pirkstu vai ignorējis mani, viņiem nav aizspriedumu pret citas rases pārstāvjiem.”
Uzņēmuma princips ir vienādas iespējas visiem cilvēkiem neatkarīgi no izcelsmes, pieredzes un vajadzībām, uzsver Līsa Ristala (Liis Ristal), Wolt Baltija direktore, un piebilst – motivācija kļūt par kurjeru mēdz būt ļoti dažāda: “Daži kurjeri veic šo darbu dažas stundas nedēļā, lai nopelnītu papildu līdzekļus, citiem tas ir vienīgais darbs, ko viņi spēj veikt fizisku ierobežojumu dēļ. Vientuļajām mātēm tas ļauj pelnīt iztiku, veltot gana daudz laika saviem bērniem. Tiem, kas uz Latviju atbraukuši studēt, darbs Wolt ļauj iepazīt Latviju un vietējos. Mūsu durvis un sirdis ir atvērtas visiem neatkarīgi no iemesla, kāpēc viņi vēlas kļūt par kurjeriem. Mūsu attieksme pret visiem ir vienāda un cieņpilna.”
Kurjeri šo darbu uzskata par gana prestižu, un tā to uztver arī uzņēmuma pārstāvji. “Piegādāt ēdienu nav vienkāršs darbs, tas ir apkalpojošais serviss. Ja klients ir rupjš un bezkaunīgs pret mūsu atbalsta grupu vai kurjeriem, mēs pārdomājam, vai mums šādi klienti ir vajadzīgi. Vienlaikus mēs no saviem partneriem mācāmies iecietību, mācāmies saprast, ka visi neuztver pasauli vienādi. Taču mērķis mums visiem ir kopīgs – laimīgs klients,” saka Zane Sakse.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību slēptajai diskriminācijai un aizspriedumiem, ar ko Latvijas darba tirgū nākas saskarties personām ar citu etnisko piederību, Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) sadarbībā ar vadošo darba un darbinieku meklēšanas resursu internetā CV-Online Latvia radījis virtuālo darba biržu “Atvērtība ir vērtība”, kur iespējams iesniegt savu CV vai vakanci un uzzināt, kuri uzņēmumi ir atvērti dažādībai.
No 2018. līdz 2022. gadam turpinās SIF sociālā kampaņa “Atvērtība ir vērtība”. Kampaņa tiek īstenota SIF projekta “Dažādības veicināšana” ietvaros. Katru gadu kampaņai ir sava tēma. Pērn kampaņa tika veltīta patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu. Šogad sabiedrības uzmanība tiek vērsta uz slēpto diskrimināciju un aizspriedumiem, ar ko Latvijas darba tirgū nākas saskarties personām ar citu etnisko piederību.